Cupa Universitaria – Competiţie sportivă studenţească

Acasa/Competiții/Cupa Universitaria – Competiţie sportivă studenţească

UNIVERSITATEA „ALEXANDRU IOAN CUZA″ DIN IAȘI – Facultatea de Educație Fizică și Sport organizează în parteneriat cu Universitatea de Vest din Timișoara – Facultatea de Educație Fizică și Sport; Universitatea „Babeș-Bolyai″ din Cluj-Napoca – Facultatea de Educație Fizică și Sport şi Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport din București

CUPA UNIVERSITARIA – COMPETIȚIE SPORTIVĂ STUDENȚEASCĂ

Iaşi – România

16 – 19.05.2017

Această competiţie sportivă universitară are ca scop stimularea practicării activităților sportiv, îndeosebi în aer liber, precum și îmbunătăţirea nivelului de pregătire teoretică de specialtate a studenților în educație fizică și sport.

Activitatea se va desfășura cu participarea studenților de la 4 universități partenere. Probele de concurs vor fi următoarele:

1. Mountain biking, în padurea Bârnova – Iași,
  2. Caiac, la baza nautică Dorobanți – Iași,
  3. Probă teoretică la disciplina Teoria educației fizice și sportului.

O comisie mixtă de concurs, formată din cadre didactice de la universitățile menționate, se va ocupa de elaborarea regulamentului, organizarea întrecerilor, stabilirea și premierea câștigătorilor.

În cadrul evenimentului vor participa 60 de studenţi în educație fizică și sport de la toate instituţiile partenere.

Activitatea vizează astfel o bună pregătire profesională, atât practică, cât și teoretică, a studenților în educație fizică și sport, facilitând, pe de altă parte, stabilirea de legături și colaborări ulterioare, în ce privește activitățile sportive și didactice curriculare și extracurriculare, între participanți.

Evenimentul se va desfăşura după următorul program:

16 mai 2017

Primirea participanților, ședința tehnică (CORPUL D al Facultății de Educație Fizică și Sport)

17 mai 2017

9 00-1300   Proba 1 – concurs mountain biking, PĂDUREA BÂRNOVA, premierea participanților

14 00-14 30 Festivitatea de deschidere a Cupei Universitaria, SALA FERDINAND, CORP A, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași

14 30-1700 Proba 2 – Teoria EFS, SALA FERDINAND, CORP A, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași, premierea participanților

18 mai 2017

9 00-1400 Proba 3 – concurs de caiac, BAZA DOROBANȚ, premierea participanților și festivitatea de închidere,

15 00   SESIUNEA ȘTIINȚIFICĂ STUDENȚEASCĂ

19 mai 2017