CUPA UNIVERSITARIA – COMPETIȚIE SPORTIVĂ STUDENȚEASCĂ
16-05-2017 ~ 19-05-2017
CUPA UNIVERSITARIA – COMPETIȚIE SPORTIVĂ STUDENȚEASCĂ

UNIVERSITATEA „ALEXANDRU IOAN CUZAˮ DIN IAȘI - Facultatea de Educație Fizică și Sport organizează în parteneriat cu Universitatea de Vest din Timișoara - Facultatea de Educație Fizică și Sport; Universitatea „Babeș-Bolyaiˮ din Cluj-Napoca - Facultatea de Educație Fizică și Sport şi Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport din București

CUPA UNIVERSITARIA - COMPETIȚIE SPORTIVĂ STUDENȚEASCĂ Iaşi - România 16 - 19.05.2017   Această competiţie sportivă universitară are ca scop stimularea practicării activităților sportiv, îndeosebi în aer liber, precum și îmbunătăţirea nivelului de pregătire teoretică de specialtate a studenților în educație fizică și sport. Activitatea se va desfășura cu participarea studenților de la 4 universități partenere. Probele de concurs vor fi următoarele:

1.      Mountain biking, în padurea Bârnova - Iași,

2.      Caiac, la baza nautică Dorobanți - Iași,

3.      Probă teoretică la disciplina Teoria educației fizice și sportului.

O comisie mixtă de concurs, formată din cadre didactice de la universitățile menționate, se va ocupa de elaborarea regulamentului, organizarea întrecerilor, stabilirea și premierea câștigătorilor. În cadrul evenimentului vor participa 60 de studenţi în educație fizică și sport de la toate instituţiile partenere. Activitatea vizează astfel o bună pregătire profesională, atât practică, cât și teoretică, a studenților în educație fizică și sport, facilitând, pe de altă parte, stabilirea de legături și colaborări ulterioare, în ce privește activitățile sportive și didactice curriculare și extracurriculare, între participanți.

Calendar Evenimente

« Mai 2017 »