CAMPIONATUL NATIONAL UNIVERSITAR DE ATLETISM

Acasa/Anunțuri, Competiții, Studenți/CAMPIONATUL NATIONAL UNIVERSITAR DE ATLETISM

In zilele de 24, 25 februarie 2024 a avut loc la Bacău CAMPIONATUL NATIONAL UNIVERSITAR DE ATLETISM, care a reunit 16 centre universitare din România. Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a fost reprezentată de următorii studenți sportivi de la Facultatea de Educație Fizică și Sport: Ioana-Sabina STIRBU, Andreea ROTARU, Mario-Ștefan COBJUC, Silviu-Daniel MUNTEANU, Sebastian BAJĂNICĂ. Sorin-Florin IONESCU.

Rezultatele obținute de studenții universității noastre au fost următoarele:

Locul I – Saritura in înălțime (Sorin-Florin Ionescu),

Locul II – Aruncarea greutății (Andreea Rotaru), 200m (Silviu-Daniel Munteanu), Ștafeta de 4x400m (Sebastian Băjănică, Silviu-Daniel Munteanu, Mario-Ștefan Cobjuc, Sorin-Florin Ionescu),

Locul III – Săritura în lungime (Sebastian Băjănică).

Felicitări studenților noștri pentru reprezentarea onorabila!

Desi delegația noastră a avut un număr restrâns de participanți, pregătirea, implicarrea si determinarea studentilor a facut ca Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași sa se claseze pe locul 7 în clasamentul pe universități, obținând o medalie de aur, 3 de argint și una de bronz.

Clasament universitati

Locul I – Saritura in înălțime (Sorin-Florin Ionescu)

2024-02-27T11:36:36+03:00